Tisková zpráva: Den s handicapem přinesl Ládíkovi 20 000 Kč na rehabilitační léčbu

Dne 18. června 2018 se konala na Základní škole a Mateřské škole Kladno, Jiráskova 457 benefiční akce s názvem Den s handicapem. Akce měla za úkol nejen prevenci proti úrazům, ale také charitativní činnost, kdy se žáci mohli podílet prostřednictvím svých sportovních výkonů v paralympijských sportech na sbírku peněz pro Ládíka Jermana z Kladna, který je od narození upoutaný na invalidní vozík. Celým sportovním dnem provázel moderátor rádia Relax Jan Lukavský a mnoho hostů.

Žáci zdejší školy byli rozděleni do devíti týmů (v každém týmu museli být sportovci ze všech ročníků) a ty musely postupně projít všemi sportovními stanovišti, ze kterých dostávaly body za umístění. Bylo jen na jejich uvážení, kdo se zúčastní jaké disciplíny, pravidlem jen bylo, že každý musel alespoň v jedné soutěži nastoupit. Hrálo se rugby na vozíku, boccia, hod kuželkou z vozíku, střelba na koš z vozíku, sprint na 10 metrů z vozíku, jízda na handbike trenažeru, slalom s opileckými brýlemi, slalom pro nevidomé a malování na obličej. U každého stanoviště byl jeden z handicapovaných hostů, který daný sport hraje závodně. Slavným hostem a tváří dne byl Martin Zach, který jako zdravý vyhrál anketu Muž roku a den po té následkem úrazu skončil na invalidním vozíku. Dalšími hosty byli kladenský rodák Radek Procházka několikanásobný paralympijský medailista, Petr Stiller, který závodě hraje rugby na vozíku a je jeden z našich nejlepších plavců, a zapsaný spolek Černý koně, kteří se starali o handbikové, slalomové vybavení a doprovodný program. Hlavním úkolem dne byla jízda na třech handbikových trenažerech, kdy každý tým měl za úkol za 25 minut najet největší počet kilometrů. Za každý najetý kilometr dostal Ládík 100 korun. Za celé dopoledne najely všechny týmy celkově 187 kilometrů, což pro Ládíka znamenalo po zaokrouhlení krásných 20 000 korun. Peníze na akci věnovaly společnosti Darvis, AH systems, Mironet, Alteria, Tepo a Statutární město Kladno.   

„Děkujeme Všem pedagogům a pracovníkům školy, zejména panu Mgr. Petrovi Novákovi, řediteli školy, dále žákům školy, kteří se na handbicích pořádně zapotili, hostům i štědrým sponzorům za krásný dar pro Ládíka, který může přispět k hlavnímu cíli našeho snažení, dosažení co nejvyššího stupně soběstačnosti našeho syna.“ uvedli rodiče Ládíka Petra a Jiří Jermanovi.

 

Kontakt: Ing. Radek Procházka, spoluorganizátor akce, rprochy@seznam.cz, 602 641 203

 

Martin Zach: Narozen 13. listopadu 1985 ve Vrchlabí, jako zdravý člověk měl rád zimní sporty. 28. srpna 2009 zvítězil v desátém ročníku prestižní soutěže Muž roku v Náchodě. Při skocích do vody utrpěl těžké poranění páteře. Dnes soutěží na vozíku v atletice, v soukromém životě moderuje a vede oděvní firmu zabývající se problematikou vozíčkářů. 

Radek Procházka: Narozen 9. 6. 1985 v Kladně, úraz se mu stal v osmi letech, kdy ho porazilo auto. Od té doby jezdí na invalidním vozíku. Hraje bocciu – několikanásobný mistr ČR, mistr Evropy a dvojnásobný medailista z paralympiád. Zabývá se ekonomii a finančními trhy, které má vystudované na Mendelově univerzitě v Brně.

Petr Stiller: I přes svůj handicap od narození je velmi aktivním člověkem. Hraje rugby, závodně plave a v soukromém životě se věnuje uměleckému fotografování.

Černí koně, z. s.: Nezisková organizace, která vyrábí handbike kola pro postižené děti. V současné době jsou jediným výrobcem kol tohoto typu v České republice a s největší pravděpodobností i v Evropě. Smyslem Černých koní však není jen výroba speciálních kol.  Organizace se angažuje také v mnoha aktivitách, které pomáhají přispět k diskusi o integraci tělesně postižených dětí do společnosti. Pravidelně například pořádá závody na úrovni Českého poháru v horské cyklistice s kategorií handbike, organizuje besedy na základních školách a vzdělávací turné napříč celou Českou republikou.

 

 


Publikováno dne: 18. 6. 2018