Výlet starších žáků do Polska

O půlnoci dne 29. 4. vyjeli žáci deváté, osmé a sedmé třídy (samozřejmě s pedagogickým doprovodem) od školy směrem Ostrava (pro paní průvodkyni). Kolem půl šesté překročili státní hranici a v cca 7 hodin ráno zastavili v Osvětimi. Tam si prohlédli Auschwitz I – model plynové komory, prohlídka plynové komory, prohlídka bloku 11 (blok smrti), viděli hromady bot, kufrů, vlasů, oblečení,… co zbyly po smrti všech vězňů. Poté následoval přesun do Auschwitz II – Březinka, kde viděli koleje, po nichž přijížděly transporty s vězni z celé Evropy (např. i z Osla), prošli si cestu smrti a viděli trosky plynové komory. K vidění byl i komín pavilonu, ve kterém Mengele prováděl pokusy na lidech (dětech, specializoval se na dvojčata) a prohlídku zakončili v ženském pavilonu, kde se na “postelích” v jednotlivých patrech tísnilo 8 žen.

Následoval přesun do Krakova a zkouknutí draka (znak Krakova) chrlicího oheň, prohlédli si zvenčí královský hrad Wawel a katedrálu na Wawelu. Prošli si historické centrum (Staré město) a na hlavním náměstí (Rynek Głowny) dostali žáci rozchod a všichni si mohli zajít na oběd (aneb "huraaaaaa, kde je tu nejbližší mekáč?"). V každou celou hodinu bylo slyšet z věže kostela Nanebevzetí Panny Marie trubače, který troubí melodii – “hymnu” Krakova.

Před 18. hodinou se všichni už společně vydali do hotelu a došli si na večeři (všudypřítomný kopr byl pro některé "účastníky zájezdu" nepřekonatelný problém a vyskytla se závist nad jídlem pro alergiky). S bláhovou domněnkou, že jsou všichni utaháni a brzy usnou (hahahahaha) se všichni odebrali do svých pokojů a dodrželi večerku ve 22.00 hodin. I přes zdánlivou nemožnost utahat naše žactvo, bylo pedagogickému doprovodu dopřáno příjemné překvapení v podobě klidu na pokojích.

Ráno se celá výprava, nabitá energií, vydala na prohlídku židovské čtvrti Kazimierz – množství synagog je opravdu obdivuhodné. Na židovském tržišti Plac Nowy měli žáci krátký (nákupní) rozchod a následně se vydali opět všichni společně pěšky na Rynek Głowny na oběd. Odpoledne všechny čekala prohlídka Mariánského oltáře na Mariánském náměstí. Následoval přesun na Wawel, prohlídka katedrály (tentokrát již její vnitřek) a Katedrálního muzea Jana Pavla II., kde neunikly jejich obdivu oděvy někdejšího papeže z různých období jeho církevního života.

Zcela zchvácení a vyčerpaní se "účastníci zájezdu" vydali k autobusu a v 17 hodin vyrazili na zpáteční cestu směr Kladno. Ke škole se vrátili kolem půl jedné ráno.

Spánek některých přítomných v autobuse žáci statečně ignorovali, leč cesty byly i tak klidné.

Celý výlet si všichni náramně užili a věříme, že v nich ve všech zanechal spoustu nezapomenutelných pocitů.

Velký dík patří nejen našim paním učitelkám, které celý výlet zařídily, rodičům za jejich důvěru, s níž své děti na zahraniční výlet pustili, ale také panu řidiči autobusu, který celou výpravu v pořádku zase vrátil zpět.

Publikováno dne: 8. 5. 2024